Įvairios svetainės,  Kompiuteriai / internetas

Nemokamas svetainės kūrimas – tiesa, ar marketinginis triukas?

Nemokamas svetainės kūrimas – tiesa, ar marketinginis triukas?

Daugelis žino, kad internetinę svetainę galima susikurti ir nemokamai, kiek šiuose žodžiuose tiesos pabandykime pasigilinti plačiau:

Svetainių kūrimas, kaip ir visas IT sektorius, turi labai lanksčią kainų politiką ir kalnus niuansų iš ko ir susideda visa esmė. Kad ir kompiuterio pirkime vieni nusiperka kompiuterį už 1000 LT o kitas už 4000 LT ar dar daugiau, klausimas: „kas išlošė geriau?”. Esminis punktas yra tas, kad  reikia visada įvertinti poreikius ir juos tiksliai apskaičiuoti, kad nešvaistytumėme sunkiai uždirbtų pinigų. Ir visada pagalvoti apie tai, jog niekas už „ačiū” nedirba, dibama pigiau ar brangiau, bet ne už „ačiū”.

Kaip sukuriama svetainė, koks tai procesas, kokie žingsniai vykdomi eigoje?

  1. Funkcionalumo nustatymai, t.y. apie ką bus šita svetainė, kokia jos paskirtis, kokie moduliai bus naudojami, kokios personalizuotos funkcijos ir t.t.
  2. Dizaino sukūrimas.
  3. Dizaino karpymas į HTML, CSS, JavaScript ar Flash.
  4. Dizaino pajungimas projekto pradžioje nustatytam funkcionalumui TVS (turinio valdymo sistemos) pajungimas.
  5. Duomenų sukėlimas, perkėlimo į kitą serverį darbai.

Kiek užtrunka įvykdyti kiekvieną iš šių punktų – kiekvienam projektui individuliai, čia jau sąveikauja dar daugiau faktorių. Dar priklauso kokybės ir kainos sąntykis kur tai užsisakote, jei pas studentą, tai jis pasakys tokią kainą ,kokią ir norėtumėte girdėti, o kokybė priklausys nuo jo turimų žinių, bet ne patirties, jei mažesnėje agentūroje ar įmonėje tai pateiks įkandamą kainą ir gana gerą kokybę, o jei didžiausiose Lietuvos įmonėse šioje srityje tai bus aukščiausios kainos ir aukščiausios kokybės santykis. Bet tarkime turime standartinį variantą, kai nedidelė organizacija nori turėti savo puslapį į kurį įkels keletą aprašymų ir keletą nuotraukų (nuotraukos tekste, bet ne galeriją) apie savo įmonę ar jų teikiamą veiklą. Kainas skaičiuosiu apytiksliai, jos nebus tokios aukštos kaip didžiausių Lietuvoje svetainių kūrėjų kainų, bet ir nebus tokios žemos kaip studentų.

Nr.PavadinimasKaina
1.Bendravimas su klientu, poreikių nustaymas100
2.Nesudėtingo dizaino sukūrimas pagal firminį stilių800
3.Dizaino karpymas300
4.Dizaino apjungimas su TVS, struktūros pajungimas200
5.Keletos puslapių duomenų sukėlimas, perkėlimo darbai50
Suma:1450 LT

Taigi maždaug už 1450 LT mes turime svetainę su vienu orginaliu profesionalaus dizaino puslapiu, kuris sujungtas su administravimo sistema kuri valdo struktūros puslapius – minimaliems poreikiams to pakanka. Bet kadangi dirbame IT sektoriuje, o jis pilnas visokių takų takelių, pažiūrėkime truputį iš kito kampo jeigu mes padarysime taip:

  • Pirmą punktą – bendravimą su klientu atmetame ir padarome, jis pats sistemoje išsirinktų ko jam reikia (sistemos sukūrimas kainuos brangiau, bet jos kaina pasidalinus ant visų klientų bus žymiai mažesnė).
  • Antrame punkte dizainą imame iš šablonų prekiautojų, bet tik nekuriame orginalaus ir unikalaus dizaino, dizainą imame kuo paprastesnį, kad būtų dar pigesnė sąnaudų kaina.
  • Trečiame punkte dizaino karpymas bus pigesnis, nes išsirinkome labai paprastą ir nesudėtingą dizainą.
  • Ketvirtame punkte dizaino apsujngimas bus daugiau automatizuotas vidinėje sistemoje ir kaina vėl kris.
  • Penktame punkte duomenų sukelti nereikės, nes duomenis vartotojas kelsis pats, perkėlimo darbų irgi nėra, nes viskas vyksta tame pačiame serveryje.
  • Atsiras papildomas vienas punktas, nes jiems reikia sukurti vidinę sistemą kuri automatizuotai aptarnaus klientus be administratorių įsikišimo.

Kaip atrodys kainų politika dabar:

Nr.PavadinimasKaina
1.Bendravimas su klientu, poreikių nustaymas20
2.Šabloninio dizaino pirkimas dalintas iš planuojamų vartotojų skaičiaus150
3.Dizaino karpymo kaina dalinta iš planuojamų vartotojų skaičiaus100
4.Dizaino apjungimas su TVS, struktūros pajungimas20
5.Keletos puslapių duomenų sukėlimas, perkėlimo darbai0
6.Sistemos sukūrimo kaina padalinta iš planuojamų vartotojų skaičiaus250
Suma:540 LT

*planuojamų vartotojų skaičius – tai skaičius vartotojų, kuris naudos tas pačias paslaugas

Taigi suoptimizavus darbuotojų sąnaudas  gauname 63% mažesnę kainą, bet juk to negana, juk reikia pasiskelbti jog svetainę sukursime „nemokamai”, o čia jau paskaičiuojamas administravimo mokestis – svetaine naudosis minimum vienerius metus taigi 540/12 = 45LT, o jeigu naudosis daugiau nei vienerius metus (taip dažniausiai ir būna) tada pradeda byrėti grynasis pelnas.
Bet pažiūrėkime kaip krinta svetainės kokybė kai krinta jos kaina 63%:

  • Jeigu užsimanysite orginalių ar ar tik jums būdingų funkcijų šias paslaugas teikiančios įstaigos rekomenduos susikurti naują svetainę, taigi jūsų sumokėti pinigai bus iššvaistyti veltui.
  • Prireikus optimizuoti svetainę paieškos sistemoms galimybės sumažėja iki minimumo, net ir mokant pinigus SEO specialistams, nes prie kodo koregavimo jie negalės prieiti, o tai remiasi didelė dalis vidinės optimizacijos.
  • Norint orginalaus dizaino jo nebus įmanoma pajungti.
  • Teigiama jog galima pasikoreguoti dizainą pagal firminį stilių. Nuo tokių koregavimų, pats mačiau, visas puslapis pažyra kaip kortų kaladė, nes dizaino koregavimui reikia programuotojo įsikišimo ir tam tikrų HTML ar CSS žinių.
  • Apie HTML ir CSS validumą net nėra kalbos.
  • „Kas tinka viskam – tas netinka niekam” – manau šita fraze teko įsitikinti nekartą taigi gal ji ir apibrėžtų visą „nemokamos” svetainės kūrimą.

Išvados – mūsų muomone, nemokamos svetainės kūrimas yra pinigų sunkimas iš to neišmanančių žmonių. Nors jos ir turi vieną pliusą – daugiau nei perpus mažesnę kainą, bet visur kitur tik minusai, o toks minusas kaip poreikių stabdymas po puslapio sukūrimo, tai yra vienas iš didžiausių minusų, nes susikūrus puslapį ir norint išlaikyti jo aukštus reitingus jis reiklauja nuolatinio darbo ir tobulinimo ko iš „nemokamų puslapių kūrimo” negausite, IT sektoriuje žmonijos poreikis arba stovi vietoje arba auga, bet niekada nemažėja, todėl į tai visada reiktų atkreipti dėmesį.