Medicina / Sveikata

Kaip numesti svorio?

Kūnui reikia treniruočių

Egzistuoja daugybė teorijų, kaip numesti svorio, ir dar daugiau praktinių patarimų šia tema. Tyrimai rodo, kad 90% žmonių, kurie neturi genetinių problemų, lengvai išlaiko puikią figūrą reguliariai sportuodami.
Tačiau lygiai tiek pat žmonių, kurie sportuoja nereguliariai, greitai priauga atsikratyto svorio. Ir dar su kaupu. Jei Jūs esate vienas iš tokių žmonių, vienintelė išeitis Jums – pakeisti gyvenimo būdą.

Pirmas žingsnis: atidžiai rinkitės maistą

Vieno kilogramo riebalinio audinio energetinė vertė yra apie 9000 kcal. Jeigu norite per savaite numesti vieną kilogramą svorio, turite sumažinti kalorijų suvartojimą 9000 kcal. Nepaisant to, kiek intensyvi yra mankšta ar kiek smarkiai sumažinate suvartojamų kalorijų kiekį, nerekomenduojama numesti daugiau nei pusę kilogramo svorio per savaitę ir suvartoti mažiau nei 1400 kcal (vyrams) ir 1200 kcal moterims per dieną.
Apskritai vertėtų valgyti ne mažiau, bet sveikiau. Sveika mityba yra dietos esmė.

Antras žingsnis: atlikite aerobinius pratimus

Darydami aerobinius pratimus greičiau pasieksite gerus rezultatus ir kur kas lengviau išlaikysite liekną figūrą. Tai pats paprasčiausias būdas sudeginti nereikalingas kalorijas.
Jei svorio norite atsikratyti visam laikui, geriausia laikytis pirmo bei antro žingsnių kartu: įdėmiai rinkitės maistą bei atlikite aerobinius pratimus.

Trečias žingsnis: tam reikia laiko ir kantrybės

Numesti svorio nėra taip lengva kaip norėtųsi. Jei tris kartus per savaitę sportuosite po 20 minučių, Jūsų savijauta bei sveikata žymiai pagerės, tačiau to neužtenka, kad dieta būtų veiksminga. Rekomenduojama sportuoti mažiausiai penkis kartus per savaitę po 45 minutes. Atkreipkite dėmesį, kad genetika bei amžius metant svorį vaidina svarbų vaidmenį. Kai kurie žmonės viršsvorio atsikrato labai lengvai.
Metant svorį svarbiausia turėti užsispyrimo. Gali būti ir taip, kad svoris nekrenta nepaisant treniruočių ir sveikos mitybos. Tai tiesiog kritinė fazė, kai dauguma žmonių praranda kantrybę. Šią fazę įveikti gali tik stipri Jūsų valia. Atminkite, kad už pastangas bus atlyginta ir rezultatai bus akivaizdūs. Jūsų kūnas bus Jums dėkingas!

Ketvirtas žingsnis: nepamirškite jėgos pratimų

Naujausi tyrimai rodo, kad svorio metimas yra daug kartų efektyvesnis, jei į sportinę programą įtraukiate svarmenų kilnojimą bei mankštą su treniruokliais. Paaiškinsime:

Treniruojantis skirtingos energetinės medžiagos deginamos skirtingu metu. Energetinės medžiagos, iš kurių gaunama energija (pavyzdžiui ATP18 ir CrP19, glicogenas20 bei riebalai) saugomos raumenyse. Svarmenų kilnojimas efektyviai sudegina didžiąją dalį glicogeno raumenyse, todėl kūnas pradeda deginti riebalų atsargas kur kas greičiau.
Vien tai, kad metate svorį, nereiškia, kad įgysite nepriekaištingą figūrą. Reikia suformuoti kokybišką raumenų audinį, kuris yra puikios figūros pagrindas.
Didinant raumenų masę, riebalų masė mažėja, kadangi daugiau raumenų sudegina daugiau energijos.

Penktas žingsnis: sportuokite ryte

Žmonės yra skirtingi. Juos galima skirstyti į vyturius ir pelėdas, tačiau vienas dalykas yra akivaizdus: sportuojant medžiagų apykaita paspartėja ir išlieka tokia pati kitas 12 valandų. Jei sportuosite ryte, per dieną sudeginsite daugiau kalorijų. Jei nuspręsite sportuoti vakare, medžiagų apykaita sulėtės kai užmigsite ir tokiu būdu iššvaistysite ištisas 12 valandų paspartėjusios medžiagų apykaitos. Išsirinkite mėgiamą mankštą – jei sportuojate, sportuokite su malonumu, ir atminkite, kad tai ką darote, darote sau. Nesvabu, kada sportuojate, svarbu, kad tai darote reguliariai.

Nuspręskite ir siekite tikslo

Asmenybės dažnai pasiekia išsikeltų tikslų. Tam reikia stiprios valios, užsispyrimo ir suvokti savo veiksmų tikslingumą. Jei nematote prasmės, reiškia, tai nėra Jūsų tikslas ir Jūs jo nepasieksite.

Kas tai?

Kcal: kilokolorija, energijos vienetas. Kalorija apibrėžiama kaip energijos kiekis, reikalingas pakelti 1 g vandens temperatūrą 1 laipsniu pagal Celsijų.
Energijos sankaupa: įvairių medžiagų atsargos, kurios yra naudojamos skirtingu treniruotės metu, priklausomai nuo treniruotės intensyvumo (kreatino fosfatas, glicogenas, riebalai) tam, kad kompensuotų sunaudotą energiją.
ATP: adenozės trifosfatas, ypač daug energijos turinti fosfato molekulė, kuri tiekia energiją ląstelės veiklai.
CrP: kreatino fosfatas, medžiaga, kuri saugoma raumenyse ir naudojama gaminti ATP, kai raumenys patiria didelį krūvį.
Glicogenas: gliukozės atsargų šaltinis, esantis raumenys ir kepenyse.