Dar šiek tiek apie darbą
![Darbo](http://blog.atrinternational.com/Portals/128828/images/Keyboard%20Job%20Search.jpg)
Darbai, darbai, darbai… Su jais susiję daugelis žmonių nusiskundimų, nes vieni jų neranda, kiti nemėgsta. Vis dėlto visiems reikia darbo, kad turėtų nuolatinį pajamų šaltinį. Šiek tiek pakalbėkime apie nelengvą darbų paiešką ir darbuotojų teises.
Sudėtingas paieškos procesas
Kiekvienas turi kovoti už vietą po saulę, už tai, kad gautų įdomų ir gerai apmokamą darbą. Niekas ant lėkštutės neatneša išskirtinio pasiūlymo, todėl reikia stengtis pačiam. Internete yra ne vienas tinklalapis, kuriame viešinami siūlančiųjų ir ieškančiųjų darbo skelbimai. Vienas iš pirmųjų Jūsų žingsnių turėtų būti užsiregistravimas pasirinktame internetiniame puslapyje. Jame užpildysite savo CV ir galbūt darbdavys susiras Jus pats. Žinoma, svarbu tinkamai užpildyti gyvenimo aprašymą, kad jis atitiktų realius faktus, nebūtų melagingas, nors šiokių tokių nedidelių pagražinimų gali būti. Šiek tiek daugiau vietos fantazijai ir originalumui atsiskleisti yra rašant motyvacinį laišką, bet vis tiek nereikėtų visiškai nutolti nuo šablono. Motyvacinis laiškas turi būti keičiamas, priklausomai nuo to, kokio pobūdžio įmonei jį siunčiate. Reikia pasakyti, kad darbo skelbimai – ne vienintelis būdas rasti darbą. Patys siųskite savo CV į patinkančias įmones, net užeikite į tokią įstaigą, kurioje yra Jūsų svajonių pozicija. Gali būti, kad kaip tik tuo metu reikės darbuotojo ir Jūs būsite priimtas. Taip pat yra darbo birza, joje užsiregistravusiems žmonėms nuolat siūlo darbą.
Žinokite savo teises
Jau radote patinkantį darbą? Ketinate pasirašyti darbo sutartį? Neskubėkite to daryti net neperskaitę viso dokumento. Svarbu įsigilinti į visas smulkmenas, kad ateityje nekiltų jokių nesklandumų. Gali būti, kad pasirašydamas sutartį įsipareigojate dirbti tam tikrą laikotarpį. Kas bus, jei norėsite išeiti anksčiau? Teks sumokėti nustatyto dydžio sumą. Tokiu atveju Jūs ne tik nieko neuždirbsite, bet ir patirsite nuostolį. Geriau išvis nesirašyti tokių sutarčių, kuriose darbdavys nori turėti daugiau teisių nei pavaldinys, pastarajam teikiami didesni įsipareigojimai. Yra daugybė nepatikimų darbdavių, todėl būkite atsargūs. Jau dirbate kurį laiką ir turite kažkokių nusiskundimų? Jums gali padėti darbo inspekcija, nes ji rūpinasi darbuotojų teisėmis. Antai darbo kodeksas – dokumentas, kurį galima rasti internete, pasiskaitykite jį, galbūt paaiškės Jūsų teisės. Tad darbo kodeksas leis sužinoti apie terminus, įstatymų laikymosi kontrolę, teisių įgyvendinimą ir gynimą, įdarbinimą ir kita. Paaiškės, kaip turi būti sudaroma darbo sutartis, kokie dalykai joje yra privalomi. Jei kyla tokių sunkumų, kurių neina išspręsti per derybas, kreipkitės į teismą. Yra tokių įmonių, kuriose dirba profesionalūs advokatai, kurių sritis – darbo teisė.
Dokumentai ir diskusijos internete
Virtualioje erdvėje galite rasti ne tik įstatymus, bet ir dokumentų šablonus, pavyzdžiui, darbo grafiko, autorinės sutarties ir pan. Apstu ir kitokios naudingos informacijos, pavyzdžiui, darbo birza savo tinklalapyje skelbia patarimus darbdaviams ir ieškantiems darbų, teikiamos naudingos nuorodos į puslapius, kuriuose talpinami darbo skelbimai. Kai kurie internetiniai adresai yra skirti tam tikros srities žmonėms: medikams, jūrininkams, architektams ir kitiems. Internete yra pateikta ne viena darbo uzmokescio skaiciuokle, padėsianti sužinoti atlyginimo „į rankas“ dydį. Teikiama informacija apie neapmokestinamą pajamų dydį, gyventojų pajamų mokestį, socialinio draudimo įmokos dydį.
Apibendrinant galima pasakyti, kad kiekvieno gyvenime reikšmingas darbas darbo aplinka, atlygis. Vis dėlto svarbiausia jaustis vertinamam, nes tokiu atveju visos užduotys atliekamos greičiau. Nieko keisto, kad daugeliui reikia ne tik pelningo darbo, bet ir pagarbos, elementarių darbuotojo teisių laikymosi.