Sužinojus apie gliuteno netoleravimą, pasikeitė visas gyvenimas

celiakijaPaklausta, koks didžiausias praėjusių metų atradimas, Simona nedvejodama atsakytų – apie celiakija ji anksčiau nežinojo nieko, nors ja sirgo. Tai, o taip pat ir gliuteno pavojai, jai buvo didžiausias metų atradimas,labai pakeitęs ir paveikęs visą gyvenimą.

Sutrikimai pasireiškė pamažu

Simona pasakoja, kad nuo mažens turėjo šiokių tokių mitybos ir virškinimo sutrikimų, bet apie celiakija nebuvo girdėjusi nei ji, nei jos mama. Tad niekas ir neįtarė, kad čia kažkas jai gali būti. Tik ne per seniausiai skaitydama forumus internete ji suprato, kad yra kažkas daugiau. Kad yra dalykų, kurių ji anksčiau nežinojo. Pastaruoju metu labai daug žmonių pasaulyje kalba apie gliuteno netoleravimą ir tikina kad ši medžiaga yra jiems visiškai netinkama, taigi, jie jos negali  valgyti. Simona sako, kad skaitydama apie tų žmonių problemas ji suprato, ka dir pati turi labai panašių. Tada ir pagalvojo, kad gal ir jai yra celiakija, o nuėjusi pas gydytojus pasidarė testus, parodžiusius, kad ji neklydo.

Kokius sutrikimus ilgus metus merginai anksčiau teko kentėti? Simona sako, kad jai teko daug iškęsti tada, kai visą laiką jos kojas ir rankas mėtydavo baltomis dėmėmis. Tėvai ir šeimos gydytojai nežinojo, kas tai yra,  bet, kaip jie kalbėjo, tai turėjo būti kažkas susijusio su kraujotaka. Tarsi kažkaip nevienodai pratekėtų kraujas, nors žmogus ir yra sveikas. Tiesiog jo kraujotaka kitokia. Iš tiesų čia buv paslėpta celiakija, bet niekas dar tais laikais apie ją nekalbėjo ir nieko nežinojo.

Kita problema buvo susijusi konkrečiai su virškinimu. Mat pavalgius labai dažnai Simonai būdavo bloga, pūsdavo pilvą, tai užkietėdavo, tai atlaisvėdavo viduriai. Nors ji ir valgydavo nedaug ir sveiku laikomo maisto. Tačiau čia taip pat buvo kalta celiakija. Dieta vėliau parodė, kad būtent gliutenas, esantis tam tikrame maiste, merginą versdavo raudonuoti dėl pučiamo pilvo ir keistų baltų dėmių ant rankų ir kojų.

Teko keisti mitybą

Kuo remiasi ši keista liga? Jos tyrinėtojai teigia, kad dauguma žmonių virškinimo sistemų tiesiog nėra pritaikytos gliuteno virškinimui. Pastaroji medžiaga yra tarsi tam tikri augaliniai klijai, esantys kviečiuose, rugiuose. Ne veltui iš miltų yra daromi tapetai, na bent jau sovietmečiu būdavo daromi. Ši medžiaga puikiai klijuoja, tai yra tam tikros gleivės. Ir kaip tik jų daugybės žmonių skrandžiai ir negali tinkamai suvirškinti. Dėl to prasideda neva tokios alerginės reakcijos kaip įvairūs bėrimai, dėmės ant rankų ir kojų ir pan. Taigi, celiakija ir produktai be gliuteno tampa geriausiais draugais.

Simonai teko visiškai pakeisti mitybą, kai sužinojo, kad jai yra celiakija. Ka valgyti? Nerimavo ji. Juk beveik visada daugiausiai valgydavo miltinių patiekalų, picų, blynų, koldūnų. Pusryčių neįsivaizdavo be gardžios bandelės. Pasirodo, tiesiog negali valgyti visko, ko tik nori, kai turi šią ligą. Tenka prisitaikyti. Mes dažnai parduotuvėse matome tokį užrašą „Gluten FREE”, kuris reiškia, kad minėtame produkte nėra gliuteno. Tas poreikis rašyti tokią informaciją neatsirado iš niekur. Žmonėms iš tiesų prireikė žinoti, kur jie gali rasti produktus, kurie jiems visiškai nepakenks. Taigi, ir Simona dabar visada atidžiai skaito, kas parašyta ant kokios sausainių dėžutės, ji visada sprendžia, kurį maistą pasirinkti gali, o kurio privalo atsisakyti. Jai smagu, nes vos tik ėmus maitintis kitaip, iškart atsirado ir teigiami pokyčiai gyvenimo būde. Ji tikrai pasijautė sveikesnė ir laimingesnė.