Besivaikant madas: breketai

Šiais laikais kartais tampa sudėtinga suvokti madų tendencijas. Dauguma paauglių pradėję nešioti kabes nori jų kuo greičiau atsikratyti. Tikrai neteigiu, kad breketai kenkia, visi suvokiame jų teikiamą naudą, tačiau dažnai šie estetiškai neatrodo. Kaip bebūtų tokiose Azijos šalyse, kaip Tailandas, Indonezija ir Kinija paaugliai svajoja nešioti didžiulius breketus…

Nors ši tendencija skamba gan nesuvokiamai, tačiau už jos slepiasi labai paprasta priežastis. Azijos vaikai nešiojantys breketus, taip parodo savo padėtį visuomenėje. Galimybė nešioti breketus atvaizduoja vaikų turtinę , statuso ir stiliaus padėtį. Žinoma, kad Bankoke originalios kabės kainuoja 1200 JAV dolerių. Taigi pagauliai trokšta dėvėti, ne tik tuos drabužius, kuriuos dėvi turtingieji arba kitaip grožio ikonos, bet ir tuo pačiu brangiuosius breketus. Prie kabių mados išplitimo prisidėjo ir Tailandiečių bei indoneziečių internetiniai naujienų tinklalapiai, kurie nuolatos aprašinėja žvaigždes nešiojančias breketus, pastaruoju metu, šiame regione paplitę Gven Stefani 90-ųjų nuotraukos, kuomet ši nešiojo korekcines kabes. Be to dainininkė daugelyje interviu pripažino, kad kabes taip pat nešiojo dėl stiliaus. Taigi Azijos regiono paaugliai intensyviai vaikosi madų.

Įdomu, kad vaikai, kuriems nereikalingos kabės stengiasi neatsilikti nuo regione išplitusio mados viruso. Paskutiniu metu Tailande, Indonezijoje ir Kinijoje dėl sparčiai plintančio mados viruso atsirado netikros įvairiaspalvės kabės, kurių kaina siekia apie 100 JAV dolerių. Įdomu, kad šias kabes galima nusipirkti paprasčiausiuose grožio salonuose, nebūtina keliauti į odontologijos kabinetą. Taip pat breketai būna ne tik skirtingų spalvų, tačiau ir su piešiniais, galima rinktis nuo tokių personažų, kaip Hello Kitty, Mickey Mouse ar tiesiog paprastų gėlių piešinukų. Paprastos kabės tvirtinasi labai paprastai, pirkėjui tereikia nusistatyti tinkamą vielutės ilgį ir šios galus pritvirtinti prie galinių krūminių dantų.

Žinoma, dauguma netikrų breketų nešiotojų nesuvokia į kokią riziką papuola. Yra nustatyta, kad ilgai nešiojant dirbtines kabes, kyla grėsmė sveikatai. Įprastos kabės, taip pat sukelia įvairių pavojų, kaip kalcio praradimas dantyse, burnos opos grėsmė ir ėduonies atsiradimo galimybė. O štai paskutiniu metu Azijos regione spaudoje pasirodo pranešimų, kad netikri breketai sukelia pavojų gyvybei. Tailando spaudoje teigiama, kad du paaugliai mirė dėl nešiojamų kabių. Netikri breketai sukėlė skydliaukės uždegimą 17 – mečiui tailandiečiui paaugliui, kuriam dėl infekcijos sustojo širdis. Antroji auka 14 – metė mergaitė, kuri breketus įsigijo iš neteisėtai veikiančios parduotuvės. Dėl šių dviejų atvejų Tailando valdžia uždraudė importuoti, gaminti ir pardavinėti dirbtines kabes. Užsiimantiems šiuo verslu gresia kalėjimas iki 6 mėnesių ir 1300 JAV dolerių bauda. Importuotojams baudos dar didesnės iki 1 metų kalėjimo. Šios bausmės buvo priimtos po valdžios atliktų tyrimų, kuomet dirbtinių breketų metalo lydiniuose buvo aptiktas gausus kiekis švino.

Deja šie draudimai visuomenėje, o ypač paauglių tarpe susilaukė visiškai kitokios reakcijos nei tikėjose Tailando valdžios organai. Šiuo metu šalies juodojoje rinkoje klesti netikrų kabių pardavinėtojai. Specialūs breketų gamybos rinkiniai vis dar parduodami internete bei blusų turguose, kurie itin populiarūs Azijos regione. Maištaujantys paaugliai nenori nusileisti valdžios draudimams ir siekia toliau išlikti madingais. Sunku nuspėti, kaip Tailando, Indonezijos bei Kinijos valdžioms seksis kovoti su šiuo naujuoju mados klyksmu atnešančiu netgi mirties atvejus.

Taigi nors šiame straipsnyje pasakoju apie madas besivaikančius jaunuolius visai kitame pasaulio krašte, kur mums vakariečiams kultūriniai skirtumai dažnai atrodo gerokai kitokie. Visgi nereikia pamiršti, kad per stiprus ir neapgalvotas madų vaikymasis gali sukelti pavojų kiekvieno gyvybei net ir mūsų kraštuose…

netikri breketai