Deveti drabuziai

Parama nepasiturinčioms šeimoms: dėvėti rūbai ir maisto paketai

Ne tik artėjant kalėdinėms akcijoms, parama nepasiturintiesiems yra reikalinga. Deveti drabuziai, maisto paketai, seni žaislai – visa tai visuomet priima labdaringos organizacijos. Jų vadovai skatina žmones, kuriems atsibodo jų deveti rubai, sudėti juos į krepšius bei pristatyti organizacijoms. Lietuvoje yra daug skurstančių daugiavaikių šeimų, kurioms labai reikalinga parama.

Kiekviena pagalba yra didelė pagalba

„Ypatingai daug skurstančių šeimų gyvena rajonuose, kaimuose, didmiesčiuose tokių atvejų mažiau. Tačiau irgi pasitaiko – tada šeimos glaudžiasi bendrabučiuose, prastuose rajonuos, tokiuose, kaip Naujininkai, Žemieji paneriai ir pan. Net tokia parama kaip seni nebereikalingi deveti drabuziai, šiems žmonėms yra labai reikalingi. Tai, kas jums atrodo tik deveti atgyvenos, kažkam gali reikšti šiltesnį kelią į mokyklą, puikią gimtadienio dovaną ar patogesnę avalynę“, – pasakoja viename iš socialinės rūpybos centrų dirbanti Angelė.

Anot jos, deveti drabuziai yra gaunami siuntomis iš centrinių labdaros organizacijų, tačiau dabartinės situacija rodo, jog tų siuntų nepakanka visų žmonių poreikiams patenkinti. „Taip, tikrai nemaži kiekiai rūbų mus pasiekia tiesiai iš Didžiosios Britanijos, iš ten yra siunčiami deveti drabuziai urmu, tačiau daug jų yra netinkami nešiojimui. Pavyzdžiui, niekam netinkamos milžiniškų dydžių sintetinės palaidinės. „Vaikai, atėję su mamomis pasirinkti iš siuntos drabuziai, pamatę tas erdvias palaidines dažnai juokiasi, jog galėtų sau pasistatyti iš jų palapines ir gyventi kaip kokiame name. Kartą užtikau į vieną platų megztinį sulindusius septynis vaikus“, – linksmą nusitikimą prisimena Angelė.

Moteris priduria, jog ir maisto paketai visuomet yra laukiami rūpybos centre, ne tik deveti drabuziai vaikams bei suaugusiems yra reikalingi, bet ir maisto daviniai. Paprastai žmonės  atneša kruopų, miltų, koncervų, tačiau tinka ir greitai gendantys produktai, kurių kaip tik labiausiai ir trūksta – juos skurstantieji paima iškart, ir labai greitai suvartoja.

Verslui svarbi socialinė atsakomybė

Parduotuvės, kuriai deveti drabuziai yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis, savininkė Irena sako, jog neparduotus dėvėtus rūbus visuomet atiduoda labdarai. Anot dėvėtų drabužių parduotuvės savininkės, ji prekiauja tikrai geros kokybės angliškais, olandiškais, vokiškais dėvėtais drabuziai, kuriuos perka ir paprasti žmonės, ir tikri stileivos. O prieš gaunant naują siuntą visuomet vyksta persitvarkymas – nukainoti ir labai pigus rubai, tačiau vis tiek ne visai išpirkti yra sandėliuojami, paskui atiduodami skurstantiesiems deveti. Anot Irenos, daryti gerą darbą yra malonu, tada ir verslas tampa socialiai atsakingas, bei geriau sekasi.

„Nebe pirmi metai rengiame tokią akciją, kai visus neišparduotus likučius sudedame į maišus, taip pat paskelbiame, jog ir žmonės atiduotų savo nereikalingus drabužius – už tai jie gali išsirinkti kitus. Tada deveti drabuziai maisais yra išvežami į vaikų globos namus, socialinės rūpybs centrus, internatus, ligonines, senelių namus, narkologijos, pabėgėlių ir emigrantų centrus. Gera matyti ten dirbančių žmonių veidus – jie tikrai gerai žino, kokia svarbi pagalba yra daugiavaikėms šeimoms, alkoholikų ir kitų žalingų įpročių kankinamoms šeimoms bei jų atžaloms“, – sako Irena.

Ne visi nori būti šelpiami

Gatvėje gyvenanti Tania teigia, jog nemėgsta būti šelpiama: „Tos visos vienuolės, ir visi žmonės iš centro – jie yra geri, jei taip galvoja, jie patys sau mano, jog yra geri, jog daro čia labai gerą darbą. Ot tai geras darbas paimti kažkieno senus skudurus ir atiduoti man deveti!  Man yra juokinga, kaip tokie žmonės kažkur danguje sau neva pliusus dėliojasi, kad man kokį skarmalą numeta. Aš neturiu namų, aš neturiu kur nakvoti – man sako, ateik, atvažiavo deveti drabuziai, duosim. Kas man tie drabužiai, jeigu mano abi seserys Olandijoje parduotos prostitutėmis, o aš pati išvaryta iš namų? Kur man tuos rūbus įsitiesti? Į dėžes, kuriose nakvoju“.

Socialinės rūpybos centrų darbuotojai teigia, jog pasitaiko atvejų, kai globotiniai būna užsispyrę, išsisukinėje nuo paramos. „Tai problematiški atvejai, su jais sunku susitvarkyti“, – teigia moteris.