I dalis
Odontologijos klinika ne vienam iš mūsų sukelia išgąstį. Dantų implantai ar odontologinis grąžtas mūsų pasąmonėje simbolizuoja dalelės savęs netektį. Tikiuosi pirmais dviem sakiniais priverčiau jus išsigąsti, o gal nusišypsoti? Visgi šis straipsnis bus ne apie liūdnus ar baisius dalykus. Nors kai kam odontologija yra gana baisi, šiandien į ją pažvelgsime iš smagios pusės, mieliems skaitytojams pasistengsiu pažerti įdomių faktų apie mūsų dantis ir odontologijos mokslą.
Ar esate girdėję apie JAV populiarų personažą dantukų fėją, kuri keičia vaikų pamestus dantukus į pinigus? 2005 metais vienam Amerikos žurnalui atlikus tyrimą paaiškėjo, kad ši vaikams vidutiniškai už vieną dantuką moka 2 dolerius.
Tai pat Amerikiečiai atliko ir dar keletą įdomių apklausų, pavyzdžiui gražiausiomis ir vertingiausiomis Holivude yra laikomos Brad Pitt ir Julia Roberts šypsenos.
Po dar vienos apklauso paaiškėjo, kad:
- 50 procentų apklaustųjų JAV, šypseną laiko svarbiausiu pirmojo įspūdžio elementu;
- 80 procentų apklaustųjų yra nepatenkinti savo šypsenomis;
- Apklaustųjų tarpe buvo 7 kartus daugiau žmonių atlikusių dantų balinimą ar kitas estetines dantų procedūras lyginant su odos patempimo ar kitomis chirurginėmis grožio procedūromis;
- 32 procentai apklaustųjų nurodė, kad blogas bendradarbių burnos kvapas priverčia jų vengti.
Beje, ar žinojote, kad vidutiniškai žmogus per savo gyvenimą praleidžia 39 dienas dantų valymui. Nustatyta, kad žmogui praleidžiančiam šiam procesui 45 dienas vidutinio gyvenimo laikotarpio, dantų implantai kaip odontologijos paslauga gali tapti nebeaktualūs.
Kitas įdomus faktas teigia, kad 60 procentų žmonių prieš įvykstant širdies smūgiui jaučia žandikaulio ir krūtinės skausmus. Taigi tokie indikatoriai galėtų padėti apsisaugoti nuo šios nelaimės.
Septinta, dantistai taip pat pataria dantų šepetėlį laikyti 2 metrų atstumu nuo klozeto, nes nuleidus vandenį, susidarę purslai kartu su bakterijomis gali nukeliauti apie 1,8 m.
Aštunta, ar žinojote, kad vienas pavojingiausių žmonijos išradimų yra dantų krapštukas. Šis paprastas įrankis yra dažniausia užspringimo priežastis pasaulyje.
Devinta, JAV vaikai, kiekvienais metais išleidžia pusė milijardo Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių nusipirkti kramtomajai gumai. Ar galite išsivaizduoti, ką įmanoma būtų nuveikti su tokia suma?
Dešimta, keista, tačiau nustatyta, kad dažniausiai žmonės naudojasi mėlynu dantų šepetuku, nei žaliu ar raudonu, turbūt dėl šios priežasties parduotuvėse galime rasti daugiau būtent mėlynos spalvos šepetukų.
Vienuolikta, per dešimties metų laikotarpį, kurio metu buvo atliekami dantų būklės tyrimai, nustatyta, kad dabar žmonės turi sveikiausius dantis. Pavyzdžiui:
- Ėduonies sumažėjimas dantyse buvo stipriausiai pastebimas vaikų atveju.
- 40 procentų jaunų žmonių 6-19 metų amžiaus nebuvo turėję dantų gedimų ar skylių. Prieš dešimtmetį šis skaičius buvo du kartus didesnis. Šiems žmonėms dantų klinika yra smagi atrakcija, kurioje lankomasi tik dėl dantų patikrinimo.
- Per pastaruosius dešimt metų žmonių, kurių amžius 60 metų ir kurie yra netekę visų dantų, skaičius sumažėjo nuo 33 procentų iki 25 procentų.
- Dantų silantai, kurie padeda apsaugoti vaikų dantis nuo gedimų per dešimtmetį tapo 6 kartus populiaresni. 30 procentų vaikų vakarų šalyse turi bent vieną dantį padengtą šia medžiaga.
- Suaugusieji turintys aukštesnį diplomą nei mokyklinį vidutiniškai turi trimis dantimis daugiau nei tie, kurie yra pabaigę tik mokyklą.
- Rūkantieji turi tris kartus didesnę tikimybę netekti visų dantų nei nerūkantieji, ši tendencija išliko tokia pati per visą dešimtmetį.
Daugiau įdomių faktų pateiksiu ateinančiuose straipsniuose…