Inovacija odontologijoje

Būdami vaikais visi esame patyrę dantų netekimo jausmą, tačiau mažame amžiuje tai nėra toks baisus jausmas, juolab, kad iškritus pieniniams dantims išauga nauji. Suaugusiems danties netektis yra baisus įvykis, nesvarbu ar tai nutinka patyrus traumą ar dėl kitos priežasties. Dažniausiai netekus danties tenka kreiptis į odontologą, kuris pasiūlo galimybę įsistatyti danties implantą. Šis metodas pusę amžiaus buvo laikomas inovatyviausiu sprendimu pakeičiančiu tikrą dantį, tačiau odontologijos specialistai jau gerą dešimtmetį tiria galimybę dantis atauginti pasitelkiant paciento kamienines ląsteles. Apie šią naują technologiją ir papasakosiu šiame straipsnyje.

Nova Southern Universitete (NSU) atliekami tyrimai padėsiantys pasitelkus kamienines ląsteles išauginti naujo tipo dantų implantus. Šioje technologijoje naudojamas danties karkasas, kuris pasitelkus mėginius iš danties ar kaulų čiulpų yra apauginamas natūraliu danties audiniu. Specialus karkasas yra pagamintas iš polimerų, kuriuos augantis natūralus audinys absorbuoja ir dirbtinis karkasas dančiui užaugus tiesiog išnyksta. Toks dantis gali būti išaugintas laboratorijoje ir įstatytas pacientui arba auginamas paciento burnoje. Procesas trunka keletą mėnesių.

Iki šiol bandymai buvo atliekami su pelėmis ir beždžionėmis, pasiekti rezultatai stulbinami. Tyrimai su gyvūnais atskleidė, kad nauji dantys niekuo nesiskyrė nuo tikrųjų. Paskelbta, kad artimiausiu metu ketinama pradėti tyrimus su žmonėmis. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ši technologija labai paprasta, tačiau mokslininkai susiduria su dideliais iššūkiais. Reikia augimo procese subalansuoti kietųjų audinių kiekį: dentino ir emalio, tuo pačiu išlaikyti tinkamą danties formą.

Iki šiol NSU tyrėjai sulaukė 1.7 milijonų JAV dolerių dotacijos skirtos kamieninių ląstelių tyrimams atauginant dantis. Projekto vadovas daktaras Murray tiki, kad artimiausiu metu jo komandai pavyks įrodyti technologijos saugumą ir Jungtinėse Amerikos Valstijose ši technologija taps beprecedentiniu įvykiu, kai žmogui bus ataugintas natūralus dantis.

Iki šiol audinių atauginimas pasitelkus kamienines ląsteles tiek politikų, tiek dalies mokslininkų buvo sutinkamas gana atsargiai. Didžiausios šios technologijos grėsmės, tai nesuvaldomas audinio augimas ir galimos komplikacijos. Vis dėlto NSU universiteto pavyzdys gali atverti naujas galimybes šioje srityje.

Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikus dantų netekties tyrimus gauta opi statistika: 7 iš 10 suaugusiųjų nuo 35 iki 40 metų yra netekę bent vieno danties, o ketvirtadalis 65 metų sulaukusiųjų ir vyresnių yra netekę visų dantų (apie 20 milijonų JAV gyventojų). Senstantiems žmonėms yra ypač svarbu turėti sveikus dantis, norint gyventi aktyviai ir sveikai. Dantų netektis dažniausiai sukelia kitas daug rimtesnes skrandžio ir žarnyno ligas. Be to ir visuomenės priimtinose įvaizdžio normose sveiki dantys formuoja žmogaus paveikslą, taigi naujasis atradimas gali sukelti perversmą odontologijoje.

Odontologai JAV jaučia išaugusį dantų implantų poreikį. 2009 metais NSU atlikus tyrimą, kuris atskleidė, kad 96 procentai srities specialistų tikisi, kad kamieninių ląstelių technologija atauginant dantis bus dominuojanti ateities odontologijoje. Daugiau nei pusė respondentų tikisi, kad tai nutiks ateinančiame dešimtmetyje. Taigi tiek pacientai, tiek srities specialistai tikisi perversmo dantų implantų srityje.

Galima pridurti, kad tyrimai naudojant naująją technologiją atliekami ir kituose pasaulyje gerai žinomose laboratorijose. Tokijo universitetas 2009 metais paskelbė, kad sėkmingai ataugino dantį pelei. Kolumbijos universiteto medicinos centras taip pat pateikė įdomių atradimų šioje srityje.

Taigi mums, mirtingiesiems, tik belieka laukti, kada odontologijos kabinetus pasieks naujausia technologija. Greičiausiai regeneraciniai audinių atauginimo metodai per ateinančius 50 metų išplis ne tik odontologijoje, tačiau ir kitose medicinos srityse. Jau dabar atliekami tyrimai, kuomet žmonėms yra mėginama atauginti raumenis ir kitus audinius. Galbūt ir mes sulauksime laiko kai protezai bus nebereikalingi.

Dirbtinio danties karkasas