Lietuvoje internetinės parduotuvės ir jų kūrimas dabar yra mados dalykas. Mūsų šalyje stipriai augant interneto dengiamumui ir greičiui kitaip turbūt ir negalėjo būti. Tokiose parduotuvėse parduodama netgi buitinė technika, automobiliai ar kitos pakankamai didelės prekės iš pirmo žvilgsnio reikalaujančios rimtesnės apžiūros. Taigi augant paklausai paprastoms parduotuvėms reikia pereiti į internetinę aplinką, norint tai padaryti reikia nemažai žinių, taigi šiame straipsnyje pateiksiu Lietuvos rinkodaros įmonių atliktus tyrimus susijusius su pirkimu internete.
Pagal TNS LT 2011 metais atliktą tyrimą Lietuvoje 40 procentų interneto naudotojų internetinės parduotuvės nebuvo svetimos, tai yra šie žmonės jau buvo jose apsipirkę. Beje, nieko keista, kad kas trečias pirkėjas internete yra gana jaunas nuo 20 iki 29 metų. Taip pat daugiau negu pusė (58 procentai) pirkėjų Lietuvoje gyvena 5- iuose didžiuosiuose miestuose. Dėl šios priežasties atidarant savo internetinę parduotuvę reikėtų ją pozicionuoti jaunimui, naudoti viešinimo kanalus kuriais naudojasi būtent tokio amžiaus žmonės. Taip pat patartina savo parduotuvės sandėlius steigti didžiuosiuose miestuose, taip bus sutaupomi logistikai skiriami pinigai. Taip pat dažnas atvejis, kad pirkėjas įsigijęs prekę internete nori pats atvykti į sandėlį ir ją atsiimti. Akivaizdu, kad turint ofisą mieste kuriame gyvena klientas, jūs palengvinate jo dalią.
Žvelgiant į 2011 metais atliktų internetinių rinkų tyrimus taip pat paaiškėja, kad populiariausios prekės šioje erdvėje buvo bilietai, batai, drabužiai, aksesuarai. Akivaizdu, bilietai nereikalauja papildomo apžiūrėjimo, o štai tokios prekės kaip batai ar drabužiai atrodo turėtų kelti baimę klientams, visgi yra atvirkščiai. Taip pat gana populiarios buvo parfumerijos, sporto, turizmo, kompiuterinės įrangos prekės. Tikriausiai galima prognozuoti, kad 2012 metais perkamų prekių internete asortimentas Lietuvoje tik gausės. Taip galima drąsiai teigti dėl to, kad pirmaujančios elektroninės parduotuvės mūsų šalyje yra pigu.lt, topshop.lt ir varle.lt, kurios siūlo gana platų prekių asortimentą. Laikui bėgant vartotojai greičiausiai perpras internetinio apsipirkimo patogumus. Tuo pačiu plečiantis perkamų prekių asortimentui didėja galimybės ir mažesnėms ar naujoms parduotuvėms laimėti dalį rinkos. Akivaizdu, kad vartotojai nelinkę pirkti iš vieno pirkėjo, paprastai internetinėje erdvėje yra gana lengva palyginti produktų kainas, o juk Lietuvoje ir pasaulyje dėl ekonominių priežasčių pradeda vyrauti tendencija, kad svarbiau ne lojalumas, o kaina. Taigi tie pardavėjai, kurie turės galimybę prekes pasiūlyti už mažesnę kainą, gali laimėti dalį rinkų iš didžiųjų portalų. Kaip bebūtų, vartotojų lojalumo ugdymas išliks gana svarbus faktorius, nepaisant besikeičiančių tendencijų, juk geras, greitas ir sąžiningas aptarnavimas suteikia gerus pojūčius, ko pasėkoje jūs būsite atsiminti.
Dar vienas TNS LT pateiktas faktas atkreipia dėmesį. Beveik pusė žmonių apsipirkusių internete, tai daro ir toliau. Šie klientai apsiperka bent kartą per tris mėnesius. Taigi steigdami savo internetinę parduotuvę turėtumėte pagalvoti, kaip tokius klientus priversti sugrįžti atgal. Galbūt jums praverstų pasitelkti paieškos sistemų teikiamas paslaugas, Adwords reklamą ar Adwords Remarketing paslaugą. Pirmoji reklamuoja jūsų verslą į Google įvedus tam tikrą jums aktualų raktažodį, pavyzdžiui jūs pardavinėjate buitinę techniką, įvedus raktažodį „buitinė technika“ jūsų tinklalapis pasirodo Google reklamos skiltyje. Antroji paslauga, persekioja žmones apsilankiusius jūsų tinklalapyje, žinoma ne fiziškai. Jūsų lankytojai matys parduotuvės reklamą kituose tinklalapiuose leidžiančiuose Google reklamuoti savo produktus, pavyzdžiui nba.com tinklalapyje.
Taigi štai tokia 2011 metų internetinių rinkų apžvalga su trumpais mano komentarais. Sėkmės steigiant internetines parduotuves.