Kaip išvengti storosios žarnos vėžio?

kolonoskopijaKiekvienais metais Lietuvoje storosios ir tiesiosios žarnos vėžys nustatomas apie 1600 žmonių. Ką daryti, kad sergančiųjų sumažėtų arba liga būtų pastebėta laiku? Svarbiausia yra šios ligos prevencija – reguliarūs vizitai pas šeimos gydytojus, kuriems įtarus vėžį ar kitą žarnyno ligą, būsite nusiųsti pas gydytoją gastroenterologą, atliksiantį jums kolonoskopija. Kolonoskopija – tai tyrimas, kurio metu tiriama žarnų būklė. Atliekant kolonoskopija, į storąją žarną įvedamas endoskopas, kuris leidžia apžiūrėti, ar nėra polipų, iš kurių gali susiformuoti vėžys. Laiku pastebėjus ir pašalinus polipus galima išvengti kolorektalinio vėžio.

 

Kada atliekama kolonoskopija?

Jeigu pastebėjote, jog jūsų tuštinimosi įpročiai pasikeitė, dažnai pučia pilvą, viduriuojate arba užkietėjo viduriai, o išmatose aptikote kraujo, reikia iš karto kreiptis į savo šeimos gydytoją.  Gydytojas atlieka pirminius tyrimus ir slapto kraujo išmatose testą, o jeigu rezultatas teigiamas – pacientas siunčiamas pas gydytoją gastroenterologą, kur
jam bus atlikta kolonoskopija tyrimas, padėsiantis nustatyti, ar turite polipų. Jeigu aptinkama daug polipų, juos galima pašalinti ir be operacijos, taip užkertant kelią vėžiui. Turėdami gydytojo siuntimą ir reikiamus tyrimus, galite darytis kolonoskopija kaune ar kitame mieste nemokamai.

Reguliariai tikrintis reikėtų vyresniems nei 50 m. žmonėms, taip pat rūkantiems, turintiems daugiau polipų, sergantiems opiniu kolitu ir vartojantiems daug mėsos ir riebalų, nes jiems rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu didesnė. Taip pat dažnai tikrintis reikėtų žmonėms, kurių šeimos nariams nustatytas storosios ar tiesiosios žarnos vėžys.

Jeigu laiku atliksite kolonoskopija rizika susirgti vėžiu sumažės arba aptiktas pirmos stadijos navikas bus sėkmingai pašalintas.

Ką reikia žinoti apie kolonoskopijos procedūrą?

  • Pasiruošimas

Kolonoskopijos procedūra reikalauja specialaus pasirengimo. Prieš procedūrą turi būti atliktas žarnyno valymas – reikia išgerti išsituštinimą skatinančių vaistų, taip pat parą laiko negalima nieko valgyti. Nors kolonoskopijos metu gali būti jaučiamas silpnumas ir skausmas, bet jos metu taikoma bendroji nejautra padės geriau toleruoti procedūrą, o kai kuriose įstaigose net gali būti atliekama kolonoskopija su narkoze. Nors 50–74 metų žmonės gali nesirūpinti, kokia kolonoskopija kaina, yra kitų nuo procedūros atbaidančių veiksnių, kaip minėtas pasiruošimas ir galimos komplikacijos. Visgi jeigu norite užkirsti kelią vėžiui, pasitikrinti privalote.

  • Kolonoskopija ir virtuali kolonoskopija

Šiuo metu kai kuriose ligoninėse galima atlikti ne tik įprastą kolonoskopiją, bet ir virtualią kolonoskopiją. Nuo įprastos procedūros ji skiriasi tuo, jog endoskopo nereikia įvesti į storąją žarną, tyrimas atliekamas vykdant kompiuterinę tomografiją. Tyrimo metu kontrastuojama storoji žarna, o vėliau atliekama storosios žarnos 3D rekonstrukcija. Nors virtuali koloskopija pacientams žymiai priimtinesnė, tyrimai nustatė, jog ji nėra tokia efektyvi, kaip įprasta kolonoskopija. Visgi jeigu turite šeimos gydytojo siuntimą ir norite išsitirti alternatyviu būdu, virtuali kolonoskopija vilniuje ir kituose didžiuosiuose miestuose yra atliekama kai kuriose klinikose.

Taigi kolonoskopija – tai pagrindinis tyrimas, kurio metu nustatoma, ar turite polipų ir koks jų skaičius, nes gerybiniai polipai nėra pavojingi, jeigu jų nėra per daug. Jeigu reikia, polipai pašalinami atskira procedūra, po kurios dingsta ir rizika susirgti kolorektaliniu vėžiu. Jei kolonoskopijos metu gydytojas atras pakitimų, bus atlikta biopsija diagnozės patvirtinimui arba paneigimui. Nustačius vėžį pradinėje stadijoje jis yra išgydomas. kolonoskopija siauliuose ar bet kuriame kitame didesniame Lietuvos mieste atliekama nemokamai, jeigu jums yra virš 50 metų, tačiau kuo anksčiau pasitikrinsite, tuo didesnė tikimybė anksčiau užkirsti kelią vėžiui.