Kelionės / Turizmas

Kelionės – ligų priešnuodis

Neretai labai energingus, veiklius, atsakingus ir sėkmingus žmones puola įvairios ligos, pavyzdžiui, lėtinio nuovargio sindromas. Jis pasižymi nepaaiškinamais, visiškai paralyžiuojančiais nuovargio priepuoliais. Jie kartojasi ilgiau nei pusę metų. Dažniausiai šis negalavimas kamuoja maždaug 30-40 metų moteris.

Šios ligos priežastys nėra žinomos. Kai kada jis ima varginti persirgus virusine infekcija. Vis dėlto kai kurie specialistai mano, jig tai tik sutapimai. Kita vertus, tokios infekcijos gali būti ir nuovargio sindromo pasekmė, nes jam pasireiškus susilpnėja imunitetas.

Dažnai įtaką daro ir psichologiniai veiksniai. Vieną iš dviejų ligonių kamuoja slogi nuotaika, vieną iš keturių – kai kurie kiti dvasiniai sutrikimai. Deja, sunku nustatyti, ar tai negalavimo priežastis, ar pasekmė.

Sindromas pasireiškia ne tik visišku jegų nebuvimu. Gali skaudėti galvą, pykinti, sutrikti miegas. Kartais atrodo, kad raumenys visiškai silpni, juos skauda ir ima trūkčioti. Kartais neįstengiama sukaupti dėmesio, vargina šalčio pojūtis, suprastėja atmintis, pabrinksta limfmazgiai. Kiti įmanomi simptomai: galvos svaigimas, gerklės skausmas, neaiški kalba, dusulys, alpimas, padidėjęs jautrumas garsui, šviesai, kvapams.

Kaip apsisaugoti? Sveikai maitinkitės, sportuokite, kokybiškai ilsėkitės, įsileiskite malonių minčių. Tai geriausia padaryti išmėginant kažką naujo, keliaujant: pavyzdžiui, įprastas keliones automobiliu pamėginkite pakeisti kemperiu, traukiniu ar dviračiu). Venkite streso, išmokite jį valdyti, ypač jei jau vieną ar daugiau kartų patyrėte lėtinio nuovargio simptomus.

Specialistai pataria daug mankštintis pamažu didinant fizinį krūvį.  Jei vargina ir depresija, gali padėti aplinkos pakeitimas. Suplanuokite ramią kelionę su artimiausiais žmonėmis. Pasistenkite susikurti galimybę kuo daugiau ilsėtis ir mėgautis kraštovaizdžiais. Tam itin tinka turistiniai nameliai (kemperiai), kai keliaujant nereikia pernelyg mąstyti apie laiką ir derinimąsi prie kitų. Keliaujant kemperiais, visada turite galimybę sustoti, atsipūsti, įveikti kokį fizinį iššūkį (pavyzdžiui, įkopti į kalną) arba pailsėti gražioje ir raminančioje aplinkoje. Žinoma, verta pasidomėti ir kemperių nuomos kaina, tačiau tai yra be abejonės nuotaikingiausias, labiausiai atpalaiduojantis ir stresą malšinantis keliavimo būdas.

Labai gera praktika – pietų miegas. Tačiau svarbu per ilgai negulinėti, nes ilgai nejudant, raumenys silpsta. Kuo daugiau judėkite ir po truputį didinkite fizinį krūvį. Sveikai maitinantis, stiprėja imunitetas bei gebėjimas valdyti stresą.

Vadovaujantis šiais patarimais, sveikai gyvendami ir keliaudami, nesunkiai įveiksite visus negalavimus.