Lėktuvai – žaislai tiek mažiems, tiek dideliems vaikams

Vienas iš mėgstamiausių ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų žaislų yra radijo bangomis valdomi lėktuvai. Kartais tėveliai su jais žaisti mėgsta netgi labiau ne jų vaikai. Vieni jų mažučiai ir nebrangūs, kiti – dideli ir sudėtingi. Taigi, kaip jau supratote, šiame straipsnyje bus bandoma apžvelgti šių prietaisų (ne visuomet juos galima pavadinti žaislais dėl savo dydžio ir sudėtingumo) atsiradimo istoriją, technines ir mechanines savybes bei kitus aktualius dalykus.

Radijo bangomis valdomi lėktuvai dažniausiai vadinami tiesiog RC (angl. remote control) modeliais arba nuotolinio valdymo žaislais. Jie turi portatyvinį siųstuvą ir imtuvą ir yra valdomi nuotoliniu būdu. Imtuvas priima siunčiamus signalus ir taip lėktuvas pradeda judėti. Sudėtingi radijo bangomis valdomi lėktuvai dažnai yra suaugusiųjų hobis, kuris atima nemažai laiko ir tam tenka pakloti nemažus piginus, todėl tai yra gan prabangus užsiėmimas.

Mažiesiems skirti modeliukai tikrai nėra tokie brangūs ir žaidimo metu atneša nemažai džiaugsmo. Be to, tokie žaislai lavina vaikų gebėjimus konstruoti ir skatina suprasti sudėtingesnius techninius ir mechaninius dalykus daug anksčiau. Taip pat tai skatina jų įsitraukimą ir domėjimąsi.

Suaugusiųjų lėktuvai turi įtaisytus elektrinius su vidaus degimo arba reaktyvinius varikliukus, o vaikiškuosius į orą iškelia galingesnės baterijos. Pagal žaidėjo dydį ir lėktuvo dydis.

Seniau tokius modelius tekdavo susikonstruoti patiems, o šiais laikais parduotuvių lentynos lūžta nuo plataus modelių ir stilių pasirinkimo. Mažieji didžiųjų lėktuvų prototipai buvo kuriami net mokslo, valdžios ir karinių organizacijų, kurios šiuos modelius naudojo eksperimentams, bandymams ir net šnipinėjimui.

Nuotoliniu būdu valdomi lėktuvėliai yra gan naujas išradimas. Pirmieji iš žemės valdomi modeliai varomi vandeniliu atsirado tik XIX amžiaus pabaigoje ir buvo vadinami dirižabliais. Tokie miniatiūriniai orlaiviai iš pradžių skraidė teatruose ir muzikos salėse ir buvo valdomi siunčiamu radijo signalu. 1920 metais Britanijoje buvo pastatytas ir išbandytas nepilotuojamas orlaivis, kurio valdymo diapazonas siekė net 100 mylių. Po dešimtmečio britai sukūrė garsųjį „Queen Bee“ modelį, kuris buvo kontroliuojamas radijo bangomis ir naudotas Antrajame pasauliniame kare (šiuo atveju šio kūrinio žaislu nelabai pavadinsi). Taigi, šis modelis buvo tikro lėktuvo dydžio ir visai ne pramogai buvo skirtas. Radijo bangomis valdomi lėktuvai buvo tobulinami ir atsirasdavo vis naujų jų versijų.

Jungtinėse Amerikos Valstijose pradininkais radijo bangomis valdomų lėktuvų srityje tapo Rosas Hulas ir Klintonas De Soto. 1937 metais šie vyrai sukonstravo keletą stambių skraidyklių ir sėkmingai pasirodė kontroliuodami daugiau nei 100 sklandytuvų reisų.

Tais pačiais metais vyko nacionalinis aviamodelių sporto čempionatas ir jame dalyvavo vos šeši dalyviai. Šių entuziastų kurti modeliai ore galėjo išsilaikyti nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, tačiau skridimas buvo nepastovus ir su pertrūkiais. Kitų kūrėjų modeliai pakildavo ir iš karto nukrisdavo. Žinoma, per daugiau nei 50 metų technologijoms pažengus į priekį ir lėktuvų modeliai žymiai patobulėjo.

Kai kurie modeliai yra tokie tikslūs, jog skrenda taip puikiai lyg paukštis (beje, lėktuvai yra kuriami atsižvelgiant į kolibrio skridimo trajektoriją). Dažnai radijo bangomis valdomi lėktuvai būna sukurti pagal tikrus, istorinius, kadaise dangų raižiusius ir tikrų lakūnų valdytus lėktuvų modelius. Šiuolaikiniuose modeliuose yra maksimaliai atkartojamos sumažintos lėktuvų detalės ir taip šie mažieji lėktuvai tampa labai realistiški, kas labai patinka mažiesiems žaidėjams.

Radijo bangomis valdomų lėktuvų yra daug tipų. Pomėgio pradžioje dažniau pasirenkami paprasti ir nesudėtingo valdymo modeliai, o labiau pažengę vartotojai renkasi elektra varomus lėktuvus. Ekspertais save vadinantys lėktuvų valdytojai renkasi sraigtasparnius ar kitus aukštos kategorijos orlaivius, kurių valdymas dažnai tampa nemenku iššūkiu.

Žaislų kategorijai priskiriami radijo bangomis valdomi lėktuvai išsiskiria aukšta kokybe ir stabiliu posūkių valdymu bei lengvai kontroliuojamu aukščiu. Ant šių žaislų yra nurodytos aiškios amžiaus kategorijos, taigi visi vartotojai išsirinks sau labiausiai tinkantį modelį. Svarbu laikytis saugumo instrukcjų, nes neatsargus žaidimas gali baigtis ir ašaromis.

Kiekvienais metais žaislų rinka pasipildo vis naujais išadimais ir atradimais. Vaikai vėl iš naujo pamėgsta medines mašinėles bei skudurines lėlytes, tačiau populiarumu neatsilieka radijo bangomis valdomi lėktuvai ar elektromobiliai vaikams, kurie puikiai parodo technologinę pažangą žaislų pasaulyje.

radijo bangomis valdomi lėktuvai

Šaltinis: titerite.lt