Mėnulio kalendorius ir jo paslaptys

Mėnulio kalendorius, kaip ir išduoda pavadinimas remiasi šio žemės palydovo judėjimu. Praeityje daugelis tautų, o ir šiandien Kinijoj bei Arabų šalyse mėnulio kalendoriai turi daug įtakos. Tikima, kad mėnulis turi didelę įtaką augalų augimui ir žmogaus nuotaikai. Tuo tarpu moksliniais tyrimais įrodyta, kad mėnuliui atsiskyrus nuo žemės pasikeistų vandenynų ir jūrų potvynių, ir atoslūgių ritmas. Mėnulio gravitacija, nors ir nėra didelė, turi įtakos vandens pasiskirstymui žemėje.

Šių kalendorių gamyba atskleidžia, kad būtent su mėnuliu buvo siejamas geras ar blogas derlius. Mėnulio pilnatis buvo siejama su mistiniais reiškiniais. Tikriausiai kiekvienas yra girdėjęs apie vilkolakius, raganas ar vampyrus, kurie pradeda aktyviai veikti būtent pilnaties metu. Vis dėlto tai nėra jokio pagrindo neturintys išsigalvojimai. Daugelį metų žmonės gyveno palyginti nesaugiose žmonių bendrijose ir netokiuose dideliuose bei tvirtuose miestuose. Pilnatys iš tikrųjų paveikia jaunesnius žmones ir gyvūnus ir keli keistesni sutapimai sukurdavo naujas legendas.

Daugelis legendų vis dėlto yra sukurta neseniai. Daug didesnis spausdintos informacijos pasirinkimas pagimdė daug naujų literatūros gerbėjų, o ištobulėjusi masinė kalendorių gamyba leido smalsiems žmonėms susipažinti su įvairiausių tautų naudotais kalendoriais. Galiausiai, įdomūs reiškiniai, pasikartoję nevienoje vietoje ir aprašyti skirtingose knygose būdavo susiejami su mėnulio fazėmis ar kitais reiškiniais. Iš tiesų, kalendoriai susieti su knygomis ir žmonių iš lūpų į lūpas perpasakotomis istorijomis leido atskleisti įdomių faktų.

Tiesa, ne visada jie būdavo objektyviai išnagrinėjami. Kai kuriuos nepatikrintus faktus greitai pasigaudavo knygų rašytojai, filmų scenarijų kūrėjai ir televizijos laidų prodiuseriai. Jie kurdavo fantastikos žanro knygas, filmus ir laidas, serialus. Gera vaidyba ir įdomi istorija žmones sudomindavo. Galiausiai, paplisdavo gandai ir naujos jau patobulintos istorijos.

Tiesa, kalendoriai ir senos istorijos, bei filmų kūrėjai tai tik siūlo galas. Daugiausia mitų ir ne tiesos visais laikais nuo spaudos atsiradimo paleisdavo bulvariniai laikraščiai. Kiekviena žmonėms įdomesnė istorija šiuose leidiniuose būdavo pateikiama, kaip tikra. Kartais jų istorijos perspausdindavo ne ir kitų šalių leidiniai. Tokių straipsnių galima pastebėti ir šiandieninėje lietuviškoje spaudoje.