Būstas

Statinio ūkio valdymas: apie darbą iš pirmųjų lūpų

statinio ukio valdymasKam priklauso jūsų statiniu ukio valdymas? Jeigu eitumėte atidžiai žiūrėdami į skelbimus, kabančius jūsų daugiabučio laiptinėje, pamatytumėte, kad atsakymas yra ir ten. Kažkur turėtų kabėti skelbimas, skelbiantis, kad artėja koks nors bendruomenės susirinkimas. Kažkur turėtų kabėti ir šypsena pasipuošusio vaikino nuotrauka, o tai reikštų, kad jis atsakingas už elektros tinklus šiame name ar už kažką kito panašaus. Tačiau gal jūsų to visai nežinote, nes pastatu ukio prieziura jums nė motais? Gal jums pakanka, kad ja pasirūpina kiti žmonės, kad yra namo pirmininkas ir daugiau žmonių, pasiryžusių kažką gero padaryti? O kaip jaučiasi pats namo pirmininkas, kaip jis jaučiasi, kai žmonės visiškai nesidomi, kaip vyksta statiniu ukio valdymas? Kalbamės su vieno daugiabučio namo bendrijos pirmininku ir bandome išsiaiškinti, kaip dažniausiai elgiasi namų gyventojai, kokią jie prisiima atsakomybę.

Papasakokite, kokio namo bendrijos pirmininkas esate ir kokių ten turite atsakomybių?

Aš gyvenu daugiaaukštyje, devynių aukštų name. Kiekviename aukšte yra po keletą butų. Kai kuriuose namuose būna keli pirmininkai, jeigu tų butų būna dar daugiau. O man pastatu ukio valdymas atitekęs už visą namą. Taigi, visi butų šeimininkai turėtų žinoti, kad aš esu pirmininkus. Aš šaukiu susirinkimus, tarpininkauju bendraujant su rangovais, su savivaldybe, su elektros tinklais, dujomis, vandentiekiu, internetu, kitokiomis institucijomis. Taip vyksta visų pastatų ūkio valdymas, svarbiausia, kad būtų atsakingas žmogus.

Ar žmonės noriai įsitraukia į klausimų sprendimą?

Žmonės labai retai ateina į susirinkimus. Gali kabinti kokį nori skelbimą, bet vis tiek visada bus tokių, kurie, matai, užsirakinę sėdi namuose, šviesa dega, o į susirinkimą neateina. Visi gyvename viename name ir nežinome vieni kitų vardų. Aplinka yra bendra, gerbūvis yra bendras. Klausimų būna visokių: ar sodinti gėles lauke, ar dažyti laiptinę, ar šiltinti sienas, ar keisti langus, kaip lopyti stogą, kokią šilumą žiemą palikti name ir t.t. Tai įprasta pastatų ūkio priežiūra ir žmonės turėtų man padėti nuspręsti, kas turi būti daroma. Tarkime, man visai nesvarbu, ką jie veikia, aš noriu, kad jie, kaip priklauso, ateitų į susirinkimus ir pasakytų savo nuomonę. Aš žinau, ko pats norėčiau, žinau, už kokius sprendimus balsuočiau taip ar kitaip, bet juk nežinau, ką galvoja kiti. Tai, kai į susirinkimus neateina butų gyventojai, man belieka tai interpretuoti taip, kad čia yra mano paties sprendimas. Kad žmonėms nerūpi aplinka, kurioje jie gyvena. Jiems tiesiog vienodai šviečia. Jie nėra atsakingi piliečiai, jie tarsi lankytojai šiame pasaulyje. Kas iš dalies yra tiesa, bet tik tada, kai visi kartu stengsimės, galėsime turėti gražią aplinką.

O ką reikėtų daryti tiems, kurie tik nuomojasi butus?

Aišku, kad jie turėtų atsižvelgti į savo sąlygas. Pirmiausiai jie turėtų apie susirinkimus ir bendrijos sprendžiamus klausimus pranešti savo buto savininkams. Gal jiems labiau ir yra aktualu pastatu ukio valdymo paslaugos. Tuo labiau, jeigu susirinkime bus sprendžiami kažkokie ilgalaikiai klausimai. Tarkime, kokia nors investicija dėl kitais metais keičiamų langų ar stogo. Gal tie nuomininkai gyvens čia dar 1 mėnesį, ir jiems neturėtų rūpėti, kokius langus geriau dėti. Bet vis tiek kviečiu ateiti į susirinkimą. Apie tuos ilgalaikius klausimus jie galės pranešti šeimininkams. O patys gal sužinos kažką dėl einamųjų klausimų: tarkime, ar sodinti dabar gėles, kas atsakingas už laiptinės valymą ir panašiai.